Загальна кількість переглядів сторінки

понеділок, 22 грудня 2014 р.

Відзначення Дня художника України у 2014 році

    У другу неділю жовтня ось уже шістнадцять років в Україні відзначається День художника. Це свято ініційоване Спілкою художників України та засноване Указом президента України № 1132/98 від 9 жовтня 1998 року.

    Чудесна яскрава осіння пора і святкування Дня художника України одне з найбільш доречних збігів професійного свята з часом року.
    Жовтень - осінній місяць, але в році немає іншого такого періоду, який може похвалитися настільки буйною палітрою фарб, які просто рвуться на полотно художника. Звичайно ж, не менш чудове і весняне цвітіння садів, і літня різноманітність зелені, яка обрамляє вишуканими рамками квіткові пейзажі та натюрморти, але тільки одна лише осінь дарує нам цей короткий період безумства найяскравіших фарб, які неможливо побачити ні в травні, ні в липні.       Жовтень - благословенна пора для художників, які у своїх творіннях намагаються передати цю абсолютно немислиму, розкішну багатобарвність в'янучої, але, тим не менш, прекрасної природи. На жаль, цей період дуже короткий, і тільки творчість воістину талановитого художника може залишити яскравий слід цієї пори на картинах і передати іншим поколінням живе свідчення неповторності кожної нової осені.
    Згадаймо, скільки прекрасних художників подарувала світові Україна. Варто тільки назвати кілька імен, і це неодмінно дасть привід для гордості, адже майстерність українських митців ніколи не поступалася досягненням світових світил живописного мистецтва. Варто тільки назвати видатного українського художника Іллю Рєпіна і згадати хоча б кілька його живописних шедеврів, наприклад, «Запорожці пишуть листа турецькому султану» і «Гайдамаки», щоб усвідомити безсумнівну геніальність цього українця. А народна художниця Катерина Білокур, яка ніколи не навчалася живопису, але володіла просто чарівним даром передавати на полотні всю красу української природи. Кілька її найвідоміших полотен: «Квіти на блакитному тлі», «Польові квіти» або ж «Квіти і калина», «За селом», «Осінь». Одна з картин художниці, яка називалася «Цар-колос», експонувалася в ЮНЕСКО і Луврі в п'ятдесяті роки минулого століття і була вкрадена, що ще раз доводить високу художню цінність полотен Катерини Білокур. Пізніше художниця повторила цю картину, і знову робота викликала захоплення найбільшого художника двадцятого століття - Пабло Пікассо.
    Сучасна Україна теж надзвичайно багата талановитими живописцями. Це і  Сергій Поярков. і не менше відомий художник Олександр Ройтбурд, який сьогодні вважається одним із найбільш дорогих художників України. Одне з мальовничих полотен Ройтбурда, яке називається «Прощай, Караваджо!», було продане на лондонському аукціоні за 97 000 доларів. До цих пір жодна інша картина українських митців не була продана за більш високу ціну.   
    Ось уже другий рік поспіль в День художника України у Новороздільській загальноосвітній школі №3 була організована конкурс-виставка дитячих малюнків. 














середа, 17 грудня 2014 р.

Урок у 1 класі "Казкові птахи"

     
   
         Тема.   Малювання композиції "Чарівні птахи".


Мета. Ознайомити учнів з елементарними поняттями про залежність форми і декоративного оздоблення виробів. Розвивати фантазію, творчу уяву, вміння визначати основні складові будови птахів: голова, шия, тулуб, хвіст. Удосконалювати навички гармонійного заповнення площини паперу елементами зображення.

Обладнання. Малюнки із зображенням чарівних птахів, вироби декоративно-прикладного мистецтва (тарелі, підноси тощо) із зображенням птахів, ілюстрації, презентація.

Хід уроку



І. Організаційна частина. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.
1.     Вступна бесіда.
Любі діти! Дозвольте розпочати наш незвичайний урок. Чому незвичайний? Та тому, що до нас на урок завітав наш добре знайомий казковий герой — Незнайко.

Довідавшись про тему уроку, він приготував для вас декілька цікавих загадок про наших пернатих друзів. А ще він прихопив із собою малюнок із зображенням чарівного птаха. Наш Не­знайко не вміє добре малювати птахів, а тим паче незвичайних, чарівних, казкових, тому погоджується показати свій малюнок лише з умовою, якщо ви відгадаєте його загадки. Ось послухайте.

2.     Відгадування загадок.
Прилетіли гості,
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи)

Пташечка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та ж ця пташка невеличка
Називається ... (Синичка)

Що воно за дивна птиця —
Світла денного боїться.
Дзьоб гачком, великі очі,
І не спиться їй щоночі,
Гу-гу-гу! — кричить вона.
Відгадаєш? Це ... (Сова)

Крізь зимові заметілі
В сад наш птахи прилетіли.
Та такі червоногруді,
Ніби яблука повсюди
Хтось розсипав у дворі.
Звуться птахи ...   (Снігурі)

Перший я приніс весну,
Розбудив усе від сну.
І співаю під вікном.
Люди звуть мене ... (Шпаком)

3. Продовження бесіди.
Молодці, гарно справились із цим завданням. А тепер давайте подивимось на малюнок, що його приніс Незнайко. (Вивішується малюнок із погано виконаним зображенням пташки).

      Яка на вигляд ця пташка — весела чи сумна? З чого це видно?
      Так. Цей бідолашний птах засмучено сказав Незнайкові: "Який же я
казковий і чарівний птах? Я навіть не можу поворухнути головою, щоб
оглянутися. У мене зовсім немає крил і тому я не можу літати. Для цього
мені потрібно довго тупцювати на місці, переступаючи з ноги на ногу, щоб
повернути все тіло у протилежний бік. А голова велика — так і тягне мене
до землі, ледве тримаюсь на лапах. А хотілося бути незвичайним, красивим,
струнким, щоб вчасно уникнути небезпеки. Я хотів би, щоб мною
любувалися люди. Одним словом, хочу бути дивовижно чарівним птахом".
4. Демонстрування ілюстрацій із зображенням птахів.


5.   Аналіз будови птахів.
    Учні, назвіть частини тіла птаха за малюнком. (Тулуб, голова, дзьоб,
очі, лапи, оперення).
    А чого не вистачає на малюнку Незнайка?
    Що можна сказати про розміри голови щодо тулуба? (Вона дуже велика,
а насправді у пташок голова маленька, кругла, а тулуб великий, овальний).
Вам, напевно, не раз доводилося бачити на стінах сучасних квартир килими, а у сервантах на поличках тарілки, прикрашені різними візерунками. Давайте переглянемо декілька з них.
6.       Перегляд предметів побуту декоративно-прикладного мистецтва.
7.       Словникова робота.
Художньо виконані та оздоблені предмети побуту (одяг, посуд, меблі, килими тощо), які мають не тільки практичне, а й естетичне значення, називають предметами декоративно-прикладного (ужиткового) мистецтва.
8.   Продовження бесіди.
Є серед цих предметів побуту і такі, на яких зображено дивовижних казкових птахів.
Як ви вважаєте, чому я цих птахів назвала казковими? (Діти діляться своїми враженнями.) Звісно, у природі немає такої пташки, у якої замість пір'ячка різнобарвні листочки і квіточки.

9.   Декламування вірша Т. Лопатникової "Чарівні птахи".
Мабуть, від своїх бабусь
всі ви, діти, чули:
на землі нашій колись
чародії були.
Нині, знаємо, кудись
всі вони перевелись.
У одного чаклуна
пара пташечок жила.
Перший птах, малята,
в того чаклуна
помагав справляти
добрії діла.
Пісенькою радує,
а майне в блакить —
пір'ячко, як райдуга,
на ньому горить!
Ну а другий птах —
отакі дива —
був, як та осіння
хмарка дощова!
Хмурий та понурий, —
та його не жаль:
він любив по людях
сіяти печаль!
Чи зумієте, малята,
тих птахів намалювати?
10.           Перегляд таблиці з поетапним зображенням птахів.

11.           Поетапне зображення птахів учителем.
Як показати на малюнку, що чарівні птахи — герої вірша — такі різні? Мабуть, добрий птах має гарний вигляд: у нього красива голівка, тіло, хвіст, пір'ячко. Недобрий, злий птах може мати хижий, гострий чи загнутий дзьоб, великі сердиті очі. Але головний засіб, який допоможе нам виразити риси характеру птахів, — це колір.
Добрий птах має яскраві, приємні для ока кольори. Злий птах — навпаки, має переважно темні, тьмяні кольори: синій, фіолетовий, чорний, сірий тощо.
                          
А тепер спробуйте уявити собі цих птахів і починайте малювати.
12.           Практична діяльність учнів.




III. Підсумок уроку.
1. Декламування вірша Н. Кир'ян " Жар-пташка".
Було, чи здавалось, чи снилось Іванку,
Що кожного ранку, що кожного ранку
Жар-пташка літає понад двором,
Торкає його золотавим пером.
Перо золотаве Іванка лоскоче,
Хлопчина швиденько розплющує очі
І миттю встає, у вікно визирає,
А тільки жар-пташки вже й сліду немає.
Іванко хутчій вибігає із хати,
Бо хочеться хлопцю її наздогнати.
За ним вибігає уся дітвора
Шукати хоч сліду її чи пера.
Ви, хлопчики любі і любі дівчата,
Коли пощастить вам пташину побачить,
Скажіть нам, будь ласка, коли це не тяжко,
Бо хочеться Йванку торкнути ту пташку.

2. Перегляд і демонстрування дитячих малюнків.





Усі види мистецтв служать найвеличнішому з них - мистецтву жити на Землі.

Бертольд Брехт

8 лютого 2013 року у Новороздільській ЗШ І-ІІІ ст. №3 з поглибленим вивченням інформатики було проведено проблемний семінар учителів образотворчого мистецтва, музики та художньої культури на тему «Виховання учнів засобами мистецтва». На семінар були запрошені вчителі нашого міста та завідувач методкабінету відділу освіти.
Міркування стосовно сутності мистецтва та його ролі для формування особистості супроводжують історію людства з давніх часів.
Мистецтво і мораль мають єдину мету — удосконалення особистості. За своєю природою сутність мистецтва глибоко гуманістична так як у центрі його інтересів завжди стоїть людина. Потреба у самопізнанні та самовизначенні характеризує ставлення молодої людини до зовнішньої дійсності: у навколишньому середовищі вона неодмінно шукає матеріал для побудови свого світогляду. Одним з таких матеріалів і є мистецтво - одна з форм пізнання дійсності, яка забезпечує різнобічний і добродійний вплив на свідомість людини, тобто виступає як джерело пізнання, духовного збагачення і формування її світогляду.
Безумовно, такий складний процес потребує пошуків оптимальних методів і форм роботи у залученні школярів до цінностей художньої культури.
Уроки вчителя художньої культури та образотворчого мистецтва Ігнатової І.Г. завжди насичені та цікаві. Прикладом професійності педагога став її відкритий урок «Періодизація розвитку художньої культури та стилі у мистецтві» проведений у 9 класі. Ірина Георгіївна вважає, в  процесі знайомства з різними видами мистецтва у старшокласників створюються сприятливі внутрішні та зовнішні передумови для формування наукового світогляду, пізнавальних можливостей, інтелекту, виявлення творчості у різних галузях науки, мистецтва, громадської діяльності тощо. Тому, визначальною особливістю уроку було і активне використання сучасних технологій, і велика кількість наочності. Працюючи у групах, учні опрацювали великий масив матеріалу, подавши присутнім вичерпну повну інформацію про періоди розвитку художньої культури. Учениця Тріщ Діана представила власну презентацію «Екскурс в історичне минуле». Про національний та індивідуальний стилі мистецтва учні дізнались під час гри, яку провела з ними вчитель, та в кінцевому результаті зуміли самостійно визначити приналежність поданих творів мистецтва до певного стилю.
І дійсно, сприйняття різних видів мистецтва сприяє розвитку уваги учнів, смисловій пам'яті, зростанню її об'єму, розвитку теоретичного та аналітичного мислення, що стосується аналізу художніх образів і творів взагалі. В учнів більш яскраво намічаються здібності абстрагувати поняття від дійсності, робити предметом аналізу власну думку, знаходити і ставити проблеми, тобто, виробляти нестандартний підхід до вже відомих питань, розвиваючи при цьому здібність включати власні проблеми до спільних, а інтегративний підхід на основі формування синтетичних образів під час сприймання художніх творів дає можливість у виховному процесі зробити установку на духовний, моральний підтекст через чуттєві художні образи як частини цілого. Такий підхід принесе у кожну діяльність творче начало і допоможе сформувати чуттєве ставлення до світу як основи духовно-морального сенсу.
Аналізуючи урок, гості семінару зазначили, що у процесі естетичного виховання на прикладах творів мистецтва у самосвідомості учня реалізується уява, яку він складає про себе як про індивідуальну цілісність, відмінну від інших: виникає бажання бачити себе кращим, сучаснішим. Старшокласники прагнуть утвердити свою внутрішню незалежність, підкреслити свою самостійність у прийнятті життєво важливих рішень і здатні до самовиховання та самоосвіти.

Раціональність виховання мистецтвом очевидна. Такий спосіб є найдієвішим , обґрунтованим і універсальним у плані духовного розвитку дітей й суспільства загалом. Будь-який твір мистецтва вимагає духовної, творчої праці. Коли діти працюють із таким матеріалом, долучаються до нього, безумовно їх душевні якості розвиваються. Як показує досвід, мистецтво є засобом вдосконалення людини, її моральних, духовних та соціальних аспектів, що сприяє насамперед гармонізації особистості.
Мистецтво – це цілісна система формування світогляду народу, оскільки вона є засобом сприяння розвитку творчих основ та гуманістичної сутності в індивіді.
Мистецтво нічого не аргументує – цим займається наука, нічого не пояснює – цим займається філософія. Воно не збирає фактів – це функція історії. Мистецтво не агітує – це справа політики. Мистецтво розширює Всесвіт, бо творить його реальність.










Конспект уроку з художної культури у 9 класі
Тема:     Періодизація розвитку художньої культури та стилі у мистецтві.
Мета:     вчити орієнтуватись в періодах історії культури, дати поняття про історичні епохи; ознайомити з видами періодизації культури; визначити, що таке «стиль»; розвивати вміння аналізувати нову інформацію, виокремлювати головне, обґрунтовувати свою точку зору, формувати пізнавальну активність;
сприяти формуванню всебічно розвиненої особистості.
Очікувані результати:
  • ознайомитись з видами періодизації культури, із загальним поняттям стилю та його основними видами;
  • навчитись орієнтуватись в історичних періодах;
  • класифікувати твори мистецтва за художніми напрямками та стилями;
  • порівнювати твори різних стилів у мистецтві;
  • використовувати спеціальну термінологію, набуті знання у процесі художньо-творчої діяльності;
  • розвивати комунікативні якості в процесі спільної роботи, вміння аналізувати художні твори, висловлювати власну думку, робити узагальнення.
Обладнання:
таблиці різних видів періодизації історії культури, картки-завдання з описом різних напрямів та стилів у мистецтві; роздатковий наочний матеріал із зразками творчості художників з власним стилем, який легко впізнається (С.Далі, А.Модільяні, М.Приймаченко  І. Шишкін), твори мистецької спадщини різних національностей, мультимедійна презентація.

Тип уроку:   вивчення нового матеріалу. 
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
   Мистецтво оточує все наше життя. Протягом багатьох уроків ми знайомилися з різними видами мистецтва, вивчали мову мистецтва. Тому дайте, будь-ласка, відповідь на запитання: «Що таке мистецтво?»
  Слову «мистецтво» можна надати широкий смисл. Але найчастіше ми вживаємо це слово у значенні »художня творчість».  Мистецтво – це невідємна частина культури, художня діяльність людей. А культура виникла разом із появою людини , розвивалася разом із людиною та передає основні етапи і події життя людства.  При цивілізаційному підході до історії мистецтва можна простежити певні закономірності його розвитку.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
  Мистецтвознавцями розвиток культури розглядається як трансформація художніх стилів протягом історичного часу.
  І тому тема нашого уроку: «Періодизація розвитку художньої культури та стилі у мистецтві».
 - Перед тим, як розпочати розгляд даної теми мені хотілося б дізнатися у ва, що ви очікуєте від цього уроку, яку інформацію хотіли б отримати?
Очікувані результати:
·        ознайомитись з видами періодизації культури,
із загальним поняттям стилю та його основними видами;
·        навчитись орієнтуватись в історичних періодах;
·        класифікувати твори мистецтва за художніми напрямками та стилями;
·        порівнювати твори різних стилів у мистецтві;
·        використовувати спеціальну термінологію, набуті знання у процесі художньо-творчої діяльності;
·        розвивати комунікативні якості в процесі спільної роботи, вміння аналізувати художні твори, висловлювати власну думку, робити узагальнення;

ІV. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1)Розповідь учителя супроводжується демонстрацією мультимедійної презентації.
Історія розвитку художньої культури нероздільно повязана з історичними епохами, які приходять на зміну одна одній. Багато вчених намагалися здійснити різні спроби систематизації розвитку людської культури, пропонуючи власні теорії періодизації.
Учнівська презентація.
Сьогодні на уроці ми детальніше розглянемо розвиток художньої культури в контексті науково визнаних історичних епох.
- Пригадайте, які історичні періоди ви вже вивчали на уроках історії?
Отже, всю історію розвитку художньої культури можна поділити на такі періоди:
  •     Первісна культура
  •    Культура прадавніх цивілізацій
  •    Антична культура
  •     Середньовічна культура
  •      Відродження
  •      Новий час
  •      Новітній час
2) Групова робота з теоретичним матеріалом поданим на картках-завданнях.
У вас на партах лежать картки-завдання з теоретичним матеріалом. Уважно прочитайте текст, зробіть висновки та визначте характерні риси культурно-історичної епохи. Зверніть увагу на художні стилі, які панували в цей час. Для роботи скористайтесь таким алгоритмом:
1.     Назва періоду
2.     Тривалість періоду
3.     Кротка характеристика періоду
4.     Художні стилі
5.     Твори мистецтва
3) Первинне закріплення матеріалу
  Визначення та формулювання ключових понять та термінів, які були надані для вивчення у тексті карток-завдань.
Протягом історії існування людства в культурних епохах і періодах спостерігалося панування різних мистецьких стилів.
У вас було домашнє завдання віднайти у різних джерелах визначення поняття «стиль». Зачитайте , будь-ласка, які визначення ви виписали.
Отже, стиль є універсальним поняттям, яке може відноситися як до конкретної людини ( стиль одягу, поведінки), так і до великих культурно-історичних епох.
Всю історію світового мистецтва можна розглядати як історію художніх стилів. Вони виникають на певному етапі, розвиваються, досягають найвищого рівня, а потім згасають, даючи життя новим художнім стилям.  
Стиль (з латинської – гостра паличка для письма) – це сукупність стійких ознак, що характеризують твори мистецтва певної культурно – історичної епохи або індивідуальну манеру митця.   
Незважаючи на єдність цілісної системи стилістичних особливостей, що панують у світі, донині продовжують існувати унікальні національні культури, які мають властиву тільки їм національну художню мову. Тому існує таке поняття як «національний стиль».
 - Як ви розумієте це поняття? 
Отже завдяки певним національним особливостям культури ми можемо відрізнити твори наприклад українського мистецтва від іншого.
Поняття про індивідуальний стиль митця учні отримають у ході експериментальної  гри : чотири команди отримують репродукції картин С.Далі, А.Модільяні, М.Приймаченко, І. Шишкіна, але у змішаному вигляді . Завдання: кожна команда повинна за особливостями зображеного відібрати твори свого художника.
Бесіда:
- чому ви відібрали саме ці твори?
- що вказує на індивідуальний стиль митця?
- які кольори переважають у кожного з художників?
Висновок: ОТЖЕ, ІНДИВІДУАЛЬНИЙ СТИЛЬ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ МАНЕРОЮ ВИКОНАННЯ, КОЛЬОРОВОЮ ГАМОЮ, ТЕМАТИКОЮ ТВОРІВ.
Це ви побачите і тоді, коли порівняєте твори декількох поетів, або архітектурні споруди різних архітекторів.
V. ПІДСУМОК
- Що ви дізналися про періоди розвитку людства?
- Як ви розумієте поняття – індивідуальний стиль митця? Наведіть приклади.
- Які стилі епохи ви знаєте?
- Як ви вважаєте, чи досягли ми завдань. які ставили перед собою на початку уроку?
- Чи справдилися ваші очікування від цього уроку?
VІ. ОЦІНЮВАННЯ. ЗАВДАННЯ ДОДОМУ.
Визначте до якого стилю належать ваші улюблені твори мистецтва.
Опрацюйте матеріал підручника на ст.161-163, створіть малюнок або абстрактну композицію, які характеризують стиль вашого  життя.